انتخابات شفاف، راهکار برون رفت تعاونی از خطر تعطیلی

08/22/0 2:46 بعد از ظهر

نائب رئیس اتحادیه چاپخانه داران با ابراز تاسف از آنچه که به گفته او “وضعیت نگران کننده و نیمه تعطیل شرکت تعاونی” می خواند، اظهار امیدواری کرد: با برگزاری یک انتخابات شفاف جهت روی کار آمدن هیات مدیره جدید در تعاونی، می توان سرمایه این شرکت را به گونه ای افزایش داد که امکان خرید و عرضه ملزومات چاپ با قیمت های پایین تر از بازار فراهم شود.

به گزارش روابط عمومی، این روزها که تامین به موقع ملزومات با قیمت مناسب، به دغدغه ای فراگیر در صنف چاپ تبدیل شده، شاهد هستیم که بیش از گذشته عملکرد شرکت تعاونی زیر ذره بین قرار گرفته است. در واقع، پرسش مطرح فعالان چاپ این است که چرا عملکرد شرکت تعاونی پاسخگوی نیاز صنف نیست؟

در همین ارتباط میر یونس جعفری نائب رئیس اتحادیه چاپخانه داران در گفتگویی، ضعف مدیریتی را عامل اصلی وضعیت فعلی شرکت تعاونی بیان کرد و گفت: فعالیت رسمی شرکت تعاونی از دهه 60 خورشیدی آغاز شده است و در آن برهه از زمان، نقش این شرکت در تنظیم و مدیریت بازار بسیار مفید و ثمربخش بود.

وی افزود: در آن زمان قیمت محصولات عرضه شده در تعاونی با ارزهای دولتی محاسبه می شد و اختلاف قابل توجهی با قیمت های معمول در بازار داشت. اما به مرور، شرکت تعاونی از اهداف و جایگاه خود فاصله گرفت و فعالیت آن از یک شرکت سود ده به شرکتی زیان ده تبدیل شد.

جعفری با بیان اینکه در حال حاضر شرکت تعاونی، توان خرید و عرضه کالا با قیمتی پایین تر از قیمت بازار را ندارد، تصریح کرد: گاها شاهد هستیم قیمت برخی محصولات عرضه شده در تعاونی از قیمت آن در بازار هم بیشتر است. با وجود این وضعیت نگران کننده دیگر نمی توان عنوان «تعاونی» را بر این شرکت بکار برد.

به گفته جعفری، در حالی که تعداد کارکنان شرکت تعاونی از دهها تن به 6 تن کاهش یافته است شاهدیم، که مدیران آن در تلاش هستند تا این شرکت را صرفا سرپا نگاه دارند و از تعطیلی کامل آن جلوگیری کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که راه برون رفت از وضعیت فعلی چیست، گفت: فروش سهام شرکت تعاونی و نیز دریافت سهمیه ارزی( ارز نیمایی) برای واردات ملزومات می تواند راهکار مناسبی برای افزایش سرمایه جهت برون رفت از وضعیت فعلی تعاونی باشد.

نائب رئیس اتحادیه چاپخانه داران با ابراز تاسف از وضعیت نیمه تعطیل شرکت تعاونی خاطر نشان کرد: وضعیت فعلی تعاونی بی تردید ناشی از ضعف مدیریت است. اما امیدواریم با برگزاری یک انتخابات شفاف جهت روی کارآمدن هیات مدیره جدید، شاهد رونق دوباره در فعالیت تعاونی باشیم.