صنف چاپ به حلقه اتصال دولت و مجلس دست یافت

07/27/0 9:19 قبل از ظهر
دیدار ابوالحسنی و جمعی از چاپخانه داران با معاون پارلمانی رئیس جمهور

دیدار ابوالحسنی و جمعی از چاپخانه داران با معاون پارلمانی رئیس جمهور/ صنف چاپ به حلقه اتصال دولت و مجلس دست یافت

ریاست اتحادیه چاپخانه داران و جمعی از فعالان صنف چاپ، با معاون پارلمانی رئیس جمهور دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش روابط عمومی، صبح امروز احمد ابوالحسنی ریاست اتحادیه چاپخانه داران به همراه جمعی از چاپخانه داران، با آقای سید محمد حسینی معاون پارلمانی رئیس جمهور دیدار و گفتگو کرد. در این دیدار که بیش از یک ساعت طول کشید، ابوالحسنی با اشاره به اهمیت چاپ در تکمیل حلقه تولید و صادرات در تمامی صنایع گفت: بدون چاپ، امکان عرضه هیچ کالایی وجود ندارد. از این رو چاپ فراصنعتی است که به اقتصاد مولد هویت می بخشد.

وی با اشاره به مشکلات و چالشهای موجود در مسیر فعالیت و توسعه صنعت چاپ کشور گفت: وضعیت چاپخانه ها، شاخص مهمی برای ارزیابی توسعه اقتصادی یک کشور به شمار می‌آید. اگر امروز شاهد هستیم که صنعت چاپ ایران با جایگاه واقعی خود فاصله دارد و نمی‌تواند در منطقه حرف اول را بزند، علتش سیاست ها و تصمیمات غیر کارشناسی بوده که از سوی مسئولان وقت مرتبط با این صنعت اعمال شده است.

چاپ از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف شود

طاهر آشتیانی از فعالان صنف چاپ و یکی از مدعوین به جلسه صبح امروز بود که خواستار معافیت صنعت چاپ از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده محصولات چاپی شد و در این باره گفت: با وجودی که چاپ و خدمات چاپی بستر مناسبی را برای صادرات کالاهای مختلف از کشور فراهم می‌کنند، ولی نقش آن در هیچ بخشی از اقتصاد مولد ثبت و رصد نمی شود. از این رو پیشنهاد می کنم برای تشویق فعالان چاپ، معافیت از پرداخت ارزش افزوده مالیاتی برای کلیه محصولات چاپی لحاظ شود.

بهتر است، چاپ زیر مجموعه وزارت صمت قرار گیرد

داوود مهرعلیان، فعال دیگری بود که در جلسه امروز به ضرورت قرار گرفتن چاپ در زیر مجموعه وزارت صمت پرداخت و گفت: در حال حاضر یکی از مشکلات اصلی صنعت چاپ ایران، قرار نداشتن در زیر مجموعه وزارت صمت است. در واقع با توجه به وجهه صنعتی چاپ، بهتر است این صنعت زیر مجموعه صمت قرار گیرد و برای حل و فصل مسائل آن نیز باید میزی تحت عنوان میز چاپ تشکیل شود که تحت مدیریت اتحادیه چاپخانه‌داران باشد.

رفع مشکلات چاپ نیاز به بازبینی قوانین دارد

اسکندر خمسه پور، پیشکسوت و فعال حوزه چاپ، سخنران دیگر جلسه صبح امروز بود، که راهکار رفع موانع چاپ را در بازبینی قوانین دانست و افزود: بهتر است برای تدوین قوانین مرتبط با چاپ، از کارشناسان و صاحب نظران اتحادیه چاپخانه‌داران مشورت گرفته شود، و نظرات آنها مورد استفاده قرار گیرد.

برای حل مسائل چاپ، شورای سیاستگذاری تشکیل شود

غلامرضا شجاع به عنوان نماینده تشکل های صنعت چاپ استانها، در این جلسه خواستار تشکیل دوباره شورای سیاستگذاری برای چاپ شد و گفت: بسیاری از مشکلات صنعت چاپ در صورت تشکیل دوباره شورای سیاستگذاری در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مرتفع می‌شود. این شورا در دو سال آخر وزارت جنابعالی (دکتر محمد حسینی) تشکیل شد. ولی متاسفانه با تغییر دولت غیر فعال گردید.

صنعت چاپ نیازمند تدوین یک تقویم اساسی برای مقابله با رکود است

مهرداد نباتچیان از دیگر سخنرانی بود که در جلسه امروز به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های صنعت چاپ ایران اشاره کرد و گفت: سعی داریم در اتحادیه با در نظر گرفتن منافع ملی و ظرفیت‌های موجود کشور، برنامه جامعی را برای چاپ تدوین کنیم. به طور قطع محور اصلی این برنامه ریزی می‌تواند با در نظر گرفتن فعالیت صنف چاپ و در هماهنگی کامل با وزارت علوم و وزارت آموزش و پرورش صورت گیرد. این برنامه ریزی قطعاً تنها با ساختار دولت نمی‌تواند حرکت رو به جلویی داشته باشد. بلکه نیاز به حمایت مجلس نیز دارد.

وی همچنین بر ضرورت تدوین یک تقویم اساسی برای چاپ تاکید کرد و افزود: صنعت چاپ برای مقابله با رکود حاکم بر بازار محصولات چاپی نیاز به تدوین یک تقویم اساسی برای فروش و ایجاد بازارهای جهانی جدید دارد. به طور مثال در اردیبهشت ماه که با یک رکورد فروش روبرو هستیم می بایست حراجی‌های بزرگ ویژه محصولات چاپی در کشور ترتیب داده شود.

دولت سیزدهم برای رفع موانع، باید با فساد مقابله کند

رضا رضایی فعال قدیمی صنعت چاپ، مقابله با فساد را برای رفع موانع اقتصادی ضروری دانست و گفت: دولت سیزدهم برای رفع موانع، باید با فسادی که گاها به قانون تبدیل شده است، مقابله کند.

وی افزود: در واقع فساد امروز، ناشی از برنامه‌ها و سیاست‌های اشتباه گذشته می باشد.

قوانین متناسب با شرایط و امکانات فعالان صنف چاپ نیست

علی مغانی، رئیس اتحادیه چاپ مشهد، با بیان اینکه مشکلات فعلی صنعت چاپ ناشی از قوانین و مقرراتی است که متناسب با شرایط و امکانات فعالان صنف چاپ تدوین نشده است، گفت: قانونگذاران باید برای تدوین قوانین چاپ از صاحبنظران و دست‌اندرکاران صنف مشورت بگیرند و نظرات آنها را جویا شوند.

وی افزود: یکی دیگر از مشکلات صنعت چاپ ایران این است که نه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جایی دارد و نه در وزارت صمت. در واقع چاپ به موجودی دو زیست تبدیل شده است.

نگذارید امیدها در صنعت چاپ کمرنگ شود

حسین احمدی، دیگر سخنرانی بود که در جلسه امروز به انتظارات صنف چاپ از دولت سیزدهم پرداخت و گفت: با وجود تمام معضلاتی که در صنعت چاپ با آن روبه رو هستیم، هنوز امید داریم که باحمایت و کمک دولت مشکلات حل می شود. از این رو انتظار داریم که نگذارید این امید کم شود. انتظار داریم که معاون رئیس جمهور کارهای بزرگ و کلانی را برای بهبود شرایط صنعت چاپ انجام دهد و در واقع مسیر را برای توسعه فعالیت این صنعت هموار کند.

از لایحه الحاق صنعت چاپ به وزارت صمت حمایت کنید

تقی علیان، مشاور عالی اتحادیه چاپخانه داران در جلسه امروز به ضرورت الحاق بخشی از اختیارات صنعت چاپ به وزارت صمت اشاره کرد و گفت: از معاون پارلمانی رئیس‌جمهور درخواست داریم که از لایحه الحاق صنعت چاپ به وزارت صمت حمایت کند تا دوباره این لایحه در مجلس به جریان بیفتد.

پیگیر مسائل مطالبات صنف چاپ در مجلس و دولت هستیم

سید محمد حسینی، معاون پارلمانی رئیس‌جمهور با اظهار خرسندی از دیدار و نشست با فعالان صنف چاپ گفت: خانواده بزرگ چاپ، ما را به عنوان حافظ منافع خود در دولت و مجلس بداند.

وی افزود: چنانچه مشکلات و چالش‌های مطروحه در این جلسه، دسته‌بندی شود و در قالب یک نامه مکتوب ارائه گردد، ما آنها را در مجلس و دولت پیگیری می‌کنیم.
معاون پارلمانی دولت سیزدهم با بیان اینکه امیدواریم در این دوره جایگاه صنعت چاپ ارتقا یابد و اهتمام و توجه بیشتری به این صنعت صورت گیرد، اظهار داشت: اگر زمانی صنعت چاپ ایران جایگاه نخست را در منطقه داشته است باید بررسی شود که الزامات بازگشت دوباره به این جایگاه چیست؟ تا بار دیگر این الزامات برقرار شود.

وی با اشاره به اینکه دولت سیزدهم کار سنگینی را شروع کرده است، تصریح کرد: ما امیدواریم با روحیه گره‌گشایی و پویایی دولت سیزدهم مشکلات موجود اقتصادی برطرف شود حتی اگر قرار باشد بخشی از مشکلات با اصلاح و بازبینی مقررات رفع شود باید این بازبینی صورت گیرد.

گفتنی ست؛ معاونت پارلمانی رئیس‌جمهور به نوعی پل ارتباطی میان دولت و مجلس به شمار می آید که وظیفه برقراری تعامل دوسویه میان قوه مجریه و مقننه را بر عهده دارد. در واقع دسترسی و ارتباط با این معاونت، می تواند زمینه تعامل هر چه بهتر دولت و مجلس را با هر تشکل، نهاد و سازمانی فراهم کند.

در واقع مدیریت اتحادیه چاپخانه داران مصمم است از طریق اتصال به معاونت پارلمانی ریاست جمهوری، زمینه ارتباط هدفمند صنف چاپخانه داران با دولت و مجلس را پایه‌ریزی کند و به تعبیر دیگر زمینه سازی برای حمایت از برنامه ها و مطالبات خانواده بزرگ صنعت چاپ را در دولت و مجلس ایجاد کند.